Zpět na seznam

Slavík modráček tundrový

Luscinia svecica svecica

Foto: Slavík modráček tundrový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď lejskovití
Rod slavík
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Slavík modráček tundrový (Luscinia svecica svecica) je poddruh slavíka modráčka, který je drobným, pestře zbarveným pěvcem s typickým modravým hřbetem a červenohnědým spodkem. Tato poddruhová varianta je specifická pro tundrové oblasti, které se nacházejí v severních částech Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Slavík modráček tundrový má délku těla kolem 13-15 cm, s lehkým tělem vážící přibližně 25 gramů. Křídla jsou poměrně krátká a kulatá, zatímco ocas má střední délku a je lehce zaoblený. Hlava je malá s krátkým a rovným zobákem. Samci se od samic liší jasnějšími barvami.

Toto zvíře je známé svým pěkným a melodickým zpěvem, kterým láká samice během období rozmnožování. Hnízdo si staví přímo na zemi, kde samice klade 4-7 vajíček. Slavík modráček tundrový se živí především hmyzem, ale jeho strava může zahrnovat také bobule a semena.

Slavík modráček tundrový je tažný druh, který tráví léto v tundrových oblastech, ale na zimu migruje do teplejších oblastí, především do subsaharské Afriky. Během těchto dlouhých migračních cest je schopen překonat tisíce kilometrů.

Kvůli svému krásnému zpěvu a atraktivnímu vzhledu je slavík modráček tundrový oblíbeným objektem zájmu ornitologů a přírodovědců. Nicméně, stejně jako mnoho jiných druhů, je i tento druh ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a klimatickými změnami.
Nové fotografie zvířat