Zpět na seznam

Slavík obecný

Luscinia megarhynchos

Foto: Slavík obecný
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď lejskovití
Rod slavík
Váhy a míry
Délka od 15 do 17 cm
Délka rozpětí křídel od 23 do 26 cm
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Slavík obecný (Luscinia megarhynchos) je malé zpěvné ptactvo, které spadá do čeledi drozdovitých (Turdidae). Toto zvíře je široce rozšířené po celé Evropě a západní Asii a je známé pro svůj výrazný a melodický zpěv, který je často slyšet v jarních a letních večerech.

Slavík obecný měří typicky 16-17 cm na délku a váží mezi 20 a 30 gramy. Jeho peří je spíše nenápadné, s horními částmi těla v hnědých nebo hnědošedých odstínech a světlejším, krémově zbarveným spodkem. Toto zbarvení mu pomáhá skrývat se v hustém podrostu nebo keřích, kde často hnízdí. Samci i samice jsou zbarveni podobně, což je u ptáků poměrně neobvyklé.

Tito ptáci se živí převážně hmyzem, ale také ořechy, bobulemi a jinými plody, které sbírají ze stromů a keřů. Slavík obecný je známý svým nezaměnitelným zpěvem, který je považován za jeden z nejkrásnějších v celém ptáčím království. Samci zpívají zejména v noci během období páření, aby přilákali samici.

Slavíci jsou tažní ptáci a tráví zimu v Africe na jih od Sahary. Na jaře se pak vrací do Evropy, kde se páří a hnízdí. Hnízdo je obvykle postaveno nízko nad zemí v hustém keři nebo trávě a je tvořeno z mechu, listí a jiných rostlinných materiálů. Samice kladou 4-6 modrých nebo zelených vajec, na kterých sedí po dobu asi dvou týdnů.

Slavík obecný je oblíbeným symbolem v mnoha kulturách a literatuře, často se objevuje v básních a písních jako symbol krásy a romantiky. Jeho nezaměnitelný zpěv a krásné peří z něj dělají oblíbeného a obdivovaného tvora v celé Evropě a Asii.
Nové fotografie zvířat