Zpět na seznam

Rybařík jižní

Ceryle rudis

Foto: Rybařík jižní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád srostloprstí
Rod rybařík
Váhy a míry
Délka 17 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rybařík jižní (Ceryle rudis) je druh ptáka z řádu srostloprstých a čeledi ledňákovitých. Jde o středně velkého ptáka, který dosahuje délky kolem 25 až 26 centimetrů a hmotnosti mezi 70 až 90 gramy. Jeho zbarvení je jedinečné a snadno rozpoznatelné - hlavu a horní část těla má černou, zatímco hrdlo a spodní část těla jsou bílé. Na hlavě má výrazný, světle šedý, až bílý zobák, který je dlouhý a silný, ideální pro lov ryb.

Rybařík jižní je rozšířen v Africe, jižní Asii a na Blízkém východě. Jeho přirozeným biotopem jsou sladkovodní a slané vodní plochy, jako jsou řeky, jezera, bažiny, přímořské laguny, ale také korálové útesy. Je to solitérní a teritoriální druh, který obývá stejnou oblast po celý rok.

Tento druh je významný svým způsobem lovu. Když spatří rybu, vrhne se do vody s hlavou napřed a zaútočí na ni zblízka. Jeho schopnost vidět pod vodou a rychlá reakce mu umožňují úspěšně lovit.

Rybařík jižní je monogamní, s páry, které zůstávají spolu po celý život. Hnízdí v důlkách, které si vytváří v břehu řeky nebo jezera. Samice klade 3 až 6 vajec, která jsou inkubována oběma rodiči po dobu 17 až 21 dnů. Mláďata jsou poté krmivá oběma rodiči a opouštějí hnízdo po 24 až 27 dnech.

Rybařík jižní je považován za druh s nejnižším stupněm ohrožení. Jeho populace je stabilní díky jeho širokému areálu rozšíření a schopnosti přizpůsobit se různým biotopům. Avšak i tak může být ohrožen ztrátou přirozeného prostředí, znečištěním vod a nadměrným rybolovem, který snižuje jeho potravní zdroje.
Nové fotografie zvířat