Taxonomie
Váhy a míry
Stav ohrožení
Popis zvířete
Motolice jaterní, známá také pod latinským názvem Fasciola hepatica, je parazitický červ, který patří do skupiny helmintů, konkrétně do třídy motolic. Tento parazit je hlavní příčinou nemoci známé jako fasciolóza, což je onemocnění postihující převážně skot a ovce, ale může zasáhnout i člověka. Původním domovem motolice jaterní je Evropa, ale v současnosti je rozšířena po celém světě, zejména v oblastech s chladným a vlhkým podnebím, které je příznivé pro její vývoj a rozmnožování.
Motolice jaterní je plochý, listovitý červ, dosahující délky až 30 milimetrů a šířky 13 milimetrů. Má konickou přední část a širší zadní část. Tělo parazita je pokryto robustním vnějším obalem, zvaným kutikula, který chrání parazita před trávicími enzymy hostitele.
Vývojový cyklus motolice je poměrně složitý a zahrnující dva hostitele - konečného hostitele, kterým je většinou skot nebo ovce, a mezihostitele, kterým je vodní plž. Vajíčka motolice jsou vylučována do prostředí s výkaly konečného hostitele. Když se dostanou do vody, vylíhnou se z nich larvy, které infikují vodní plže. V těle plže se larvy dále vyvíjejí a množí. Nakonec se z plže uvolňují další larvy, které jsou schopné přežít ve vodě nebo na vlhké vegetaci. Tyto larvy jsou schopny infikovat konečného hostitele, když jsou spolu s potravou spolknuty.
U konečného hostitele se motolice živí krví a tkáněmi, což může vést k anémii a poškození jater. Infekce může být také doprovázena horečkou, bolestmi břicha a dalšími zdravotními komplikacemi. Léčba spočívá v použití anthelmintik, které jsou schopné parazita zničit. Prevence spočívá v kontrole populace vodních plžů a zamezení přístupu zvířat k vodním zdrojům, kde by mohlo dojít k infekci.