Zpět na seznam

Rákosnička barbourova

Leptopelis barbouri

Foto: Rákosnička barbourova
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád žáby
Váhy a míry
Délka 5 cm
Popis zvířete
Rákosnička Barbourova (Leptopelis barbouri) je fascinující obojživelník patřící do rodiny rosníkovitých. Toto zvíře pochází z rostlinně bohatých tropických a subtropických oblastí východní Afriky, zejména Tanzanie a Keni.

Rákosnička Barbourova je poměrně velká, může dosahovat délky až 8 centimetrů. Samci jsou obecně menší než samice. Její kůže je obvykle zelená nebo hnědá se žlutými skvrnami, což jí dovoluje skvěle se maskovat v husté vegetaci. Zvláštnostií rákosničky je velké a výrazné oko s vertikální zúženou zřítelnicí, které je typické pro noční živočichy.

Tato žába je známá pro svůj jedinečný způsob lovu. Na rozdíl od většiny žab, které loví jazykem, Rákosnička Barbourova používá nohy k chytání kořisti. Tato technika je efektivní při lovu větších druhů hmyzu, jejich hlavní potravy.

Rákosnička Barbourova je noční tvor. Ve dne převážně odpočívá ve stínu listů nebo ve svých norách, které si sama vyhrabává. V noci se stává mnohem aktivnější a vydává se na lov.

Samice tohoto druhu kladou vejce v malých skupinách do vody. Larvy, známé jako pulci, se vyvíjejí v těchto vodních prostředích. Tento druh má poměrně dlouhou dobu vývoje ve srovnání s jinými druhy žab.

Jejich přirozeným životním prostředím jsou tropické a subtropické vlhké nížinné lesy, kde se často zdržují v blízkosti vodních toků. Jsou přizpůsobeny k životu ve stromech, i když je lze najít i na zemi.

Bohužel, stejně jako mnoho tropických žab, i Rákosnička Barbourova je ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí způsobené těžbou dřeva, zemědělstvím a urbanizací. Navíc jsou také ohroženy chorobami, jako je chytridiomykóza, která má na žáby devastující účinky. Na mezinárodní úrovni jsou však stále považovány za druh s relativně stabilní populací.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat