Zpět na seznam

Krahujec obecný

Accipiter nisus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď jestřábovití
Rod krahujec
Váhy a míry
Délka od 30 do 39 cm
Hmotnost od 150 do 280 g
Délka rozpětí křídel od 60 do 79 cm
Popis zvířete
Krahujec obecný, vědecky označovaný jako Accipiter nisus, je menší druh dravého ptáka z rodu Accipiter a rodiny jestřábovitých. Tento dravý pták je rozšířený především v Evropě, Asii a Africe. V České republice je poměrně hojný a stálý, s populací odhadovanou na několik tisíc párů.

Jedná se o středně velkého ptáka, délka těla dosahuje 28 až 38 cm, rozpětí křídel pak 55 až 70 cm. Samice jsou výrazně větší než samci. Krahujec obecný má krátké, široké a zaoblené křídla a dlouhý ocas, což mu umožňuje rychle manévrovat mezi stromy při lovu. Jeho peří je na vrchu těla šedé až hnědé, na břiše a hrudi bílé s podélnými červenohnědými pruhy. Oči jsou jasně žluté až oranžové.

Krahujec obecný je převážně stromový druh, který preferuje listnaté i smíšené lesy, parky a zahrady. Je známý svým rychlým a prudkým letem. Jeho hlavní potravou jsou menší ptáci a savci, které loví především v korunách stromů. Během lovu dokáže využít své schopnosti rychlého letu a manévrování mezi stromy k překvapivému útoku na svou kořist.

Hnízdí v korunách stromů, kde samice snáší obvykle 3 až 6 vajec. Inkubace trvá zhruba 33 dnů a na výchově mláďat se podílí oba rodiče. Mláďata opouštějí hnízdo po přibližně 30 až 40 dnech.

Krahujec obecný je chráněným druhem a jeho populace je relativně stabilní. Jeho hlavními hrozbami jsou ztráta přirozeného prostředí, střety s dopravními prostředky a pronásledování ze strany člověka. V přírodě se dožívá průměrně 7 let, v zajetí až 20 let.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat