Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Sup hnědý, vědecky známý jako Aegypius monachus, je druhem velkého dravého ptáka ze skupiny jestřábovitých. Tento působivý dravec je jedním z největších druhů supů na světě, s rozpětím křídel dosahujícím až 2,9 metrů a hmotností mezi 7 a 14 kilogramy.
Sup hnědý je výjimečný svým temným, téměř černým peřím, které kontrastuje s holou růžovou až šedou kůží na hlavě a krku. Jeho zobák je silný, hákovitý a žlutavě bílý, přizpůsobený k roztrhávání masa kořisti. Oči jsou obklopeny širokým bílým kroužkem a jeho krk je často pokryt bílým prachovým peřím.
Sup hnědý je typickým obyvatelem hor a kamenitých stepí, kde hnízdí na strmých skalnatých útesech. Vyskytuje se především v jižní Evropě a Asii, ale i v severní Africe. Jeho populace jsou rozdrobené a často izolované, což přispívá k jeho ohrožení.
Tento druh supa je vysoce specializovaný mrchožrout. Jeho potravu tvoří především zdechliny divokých zvířat, ale pokud je potřeba, dokáže ulovit i menší živou kořist. Díky svému zraku dokáže nalézt zdechlinu na velkou vzdálenost.
Sup hnědý je známý svými dlouhými plachtivými lety a schopností cestovat na velké vzdálenosti za potravou. Má poměrně nízkou reprodukční rychlost - samice klade jedno vejce každé dva roky, které pak oba rodiče zahřívají po dobu asi 55 dní. Mláďata pak zůstávají s rodiči až do věku jednoho roku.
Ačkoli je sup hnědý stále považován za druh nejmenšího rizika, jeho populace je v některých oblastech vážně ohrožena. Hlavními hrozbami pro tento druh jsou ztráta přirozeného prostředí, otravy zdechlinami ošetřenými jedovatými látkami a nízká reprodukční úspěšnost. Proto jsou v mnoha zemích prováděny programy na jeho ochranu a znovuvysazení.
Mapa výskytu
V kterých českých ZOO je k vidění