Zpět na seznam

Korunáč chocholatý

Goura cristata

Foto: Korunáč chocholatý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád měkkozobí
Čeleď holubovití
Popis zvířete
Korunáč chocholatý, vědecky známý jako Goura cristata, je jedinečné a zvláštní zvíře patřící do čeledi holubovitých. Je jedním ze tří druhů rodu Goura a je považován za největšího žijícího holuba na světě.

Toto nádherné zvíře je přirozeně rozšířené v tropických deštných lesích na ostrovech Nová Guinea a v sousedních oblastech v Indonésii. Má výrazný chochol na hlavě, odtud také jeho název - korunáč. Jeho peří je převážně modrošedé, s nádhernými purpurovými a zelenými odstíny na krku a hrudi. Křídla mají výrazný bílý pruh a ocas je také bílý.

Korunáč chocholatý je velký pták, který může dosahovat délky až 75 centimetrů a vážit až 2,5 kilogramu. Má široká, kulatá křídla a krátký, ale silný zobák. Jeho oči jsou červené, s výraznými bílými očními kroužky.

Co se týče chování, korunáč chocholatý je spíše plachý a samotářský. Je to teritoriální druh, který obývá velká území deštného lesa, kde hledá potravu na zemi. Živí se převážně plody, semeny, listy a malými bezobratlými.

Korunáč chocholatý je monogamní druh. Během období páření provádí samci nápadné námluvné tance a vydávají hlasité volání, aby přilákali samice. Samice pak klade jedno až dvě vejce, která jsou inkubována po dobu přibližně 28 dnů. Mláďata jsou plně opeřená a schopná letu ve věku asi 28 týdnů.

Tento druh je v současnosti považován za téměř ohrožený, hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a také kvůli lovu a obchodu s divokými zvířaty. Mezinárodní úsilí o ochranu korunáče chocholatého se zaměřuje na ochranu jeho přirozeného životního prostředí a na zákazy lovu a obchodu s tímto druhem.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat