Taxonomie
Stav ohrožení
Popis zvířete
Hrdlička divoká, vědecky známá jako Streptopelia turtur, je druh malého, štíhlého ptáka z čeledi holubovitých. Jedná se o zvíře střední velikosti, s délkou těla dosahující 24 až 29 centimetrů a rozpětím křídel 47 až 55 centimetrů. Hrdlička divoká váží mezi 85 až 150 gramy.
Hrdlička divoká má charakteristické zbarvení; vrchní část těla má šedohnědou s načervenalými odstíny a na spodní části těla převažuje světlejší, krémová barva. Kolem krku má typický černo-bílý proužek. Křídla jsou poseta černými a bílými pruhy. Ocas je na konci zakončen bílým pruhem, zatímco zbytek je šedý. Oči jsou oranžové s černými zornicemi a zobák je šedý.
Hrdlička divoká je rozšířená v celé Evropě a částech Asie a Afriky. Preferuje otevřené lesy, parky, zahrady a zemědělské oblasti. Je stěhovavý pták a v zimních měsících migruje do jižních oblastí.
Tento druh ptáka je všežravec a jeho strava se skládá především z různých druhů semen, bobulí a malých bezobratlých. Hnízdí ve větvích stromů nebo keřů, kde samice snáší obvykle dvě vejce, která jsou inkubována po dobu 14 až 18 dnů.
Hrdlička divoká je známá svým melodickým zpěvem, který je často slyšet během jarních a letních měsíců. Je to monogamní druh, partneři zůstávají spolu po celý život. V divoké přírodě se dožívají zhruba 3 až 5 let.
Jejich populace je bohužel na ústupu, což je způsobeno především ztrátou přirozeného prostředí a lovem. Hrdlička divoká je v současnosti zařazena na červený seznam ohrožených druhů.
V kterých českých ZOO je k vidění