Zpět na seznam

Hrdlička červenopásá

Streptopelia tranquebarica

Foto: Hrdlička červenopásá
Známé také jako
  • Hrdlička vínorudá
  • Hrdlička jihoasijská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád měkkozobí
Čeleď holubovití
Váhy a míry
Délka od 20,5 do 23 cm
Hmotnost od 100 do 105 g
Popis zvířete
Hrdlička červenopásá (Streptopelia tranquebarica), obecně známá také jako Tranquebarova hrdlička nebo Malá hrdlička, je malý druh hrdličky, který je domácí především v jižní a jihovýchodní Asii a je rozšířený také na Srí Lance a v Malajsii. Jejím typickým znakem je její malá velikost a zbarvení, které se liší mezi samci a samicemi.

Samci jsou snadno rozpoznatelní díky svému výraznému víno-červenému zbarvení na přední části těla, od krku až po břicho, zatímco zbytek těla je šedý nebo šedohnědý, včetně křídel a ocasu. Samicemi se vyznačují méně výrazným zbarvením, s šedým peřím na krku a hrudi a světle hnědým peřím na křídlech a zádech. Obě pohlaví mají černé oční kruhy, které připomínají malé "brýle".

Hrdlička červenopásá je malá, obvykle dosahuje délky pouze kolem 23 centimetrů a váhy mezi 85 až 100 gramů. Má poměrně malou hlavu a krátký, hranatý ocas.

Její přirozené prostředí zahrnuje otevřené lesy, zahradní oblasti, pole, pastviny a další oblasti s nízkou vegetací. Hrdlička červenopásá se živí především semeny, obilovinami a jinými rostlinnými materiály, ale také konzumuje malý hmyz.

Hrdličky červenopásé jsou monogamní, což znamená, že se páří se stejným partnerem po většinu svého života. Hnízdí většinou na stromech nebo keřích, kde samice snáší jedno až dvě vejce. V období rozmnožování samci často projevují nápadné námluvné chování, které zahrnuje peří vystavené na hrudi a hlasité zpěvy.

Ačkoli je hrdlička červenopásá stále považována za poměrně hojný druh, je také ohrožena ztrátou přirozeného prostředí a lovem pro potravu nebo obchod s domácími zvířaty v některých oblastech. Její populace je v současnosti stabilní, ale je důležité pokračovat v její ochraně a sledování stavu populace.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat