Zpět na seznam

Žluna větší

Picus flavinucha

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád šplhavci
Čeleď datlovití
Popis zvířete
Žluna větší, latinsky Picus flavinucha, je fascinující a jedinečné zvíře patřící do řádu datlovitých. Je to středně velký druh žluny, který dorůstá délky 33 až 36 centimetrů. Tento zástupce žlunů se vyznačuje zeleným peřím pokrývajícím většinu jeho těla, čímž se dokáže skvěle maskovat mezi listy stromů. Výrazným znakem je jeho žlutá hlava a krk. Samci mají navíc na temeni malý červený proužek.

Typickým rysem žluny větší jsou její velké, silné zobáky, které jsou přizpůsobeny k dloubání do dřeva při hledání potravy nebo vytváření hnízda. Na rozdíl od mnoha jiných druhů ptáků má žluna větší silné, robustní nohy s ostrými drápy, které jí umožňují uchytit se na stromy ve svislé poloze.

Žluna větší je rozšířena převážně v jižní a jihovýchodní Asii, kde obývá především horské lesy. Je to stromový pták, který téměř vůbec nezavítá na zem. Potravu hledá především na stromech, kde se živí různými druhy hmyzu, larvami, mravenci a termiti, které vydloubává ze dřeva svým silným zobákem.

Hnízdí ve dutinách stromů, které si vydlabává sama. Vejce klade obvykle na dno dutiny bez jakékoliv podložky. Samice klade 2 až 4 vejce, na kterých sedí oba rodiče. Mláďata jsou zcela závislá na rodičích a opouštějí hnízdo až po 3 až 4 týdnech.

Žluna větší je díky svému krásnému vzhledu a způsobu života oblíbeným objektem pozorování a studia. Navzdory své relativně velké rozšířenosti je však stále ohrožena ztrátou přirozeného prostředí v důsledku odlesňování a změn v krajině. Péče o zachování jejího přirozeného prostředí je proto klíčová pro její dlouhodobé přežití.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat