Zpět na seznam

Zajíc polní

Lepus europaeus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád zajícovci
Čeleď zajícovití
Rod zajíc
Váhy a míry
Délka od 50 do 70 cm
Hmotnost od 2,5 do 6,5 kg
Rychlost od 40 do 74 km/h
Biologická data
Délka březosti False
Popis zvířete
Zajíc polní, známý také pod latinským názvem Lepus europaeus, je jedním z nejrozšířenějších druhů zajíců na světě a je přizpůsoben k životu v různých prostředích. Tento rychlý a obratný savčec patří do čeledi zajícovitých a je hojně rozšířen po celé Evropě a v Asii.

Zajíc polní je středně velký druh zajíce s průměrnou délkou těla kolem 50 až 70 cm a váhou mezi 2,5 a 6,4 kg. Má dlouhé, silné zadní končetiny perfektně vyvinuté pro rychlé sprinty a skoky a menší přední končetiny, které využívá k hrabání a manipulaci s potravou. Jeho srst je zbarvena šedě nebo hnědě s černými skvrnami, přičemž v zimě se může zbarvení měnit k bílé nebo šedé, aby lépe splýval s okolním prostředím. Dlouhé uši, které mohou být až 10 cm dlouhé, jsou typickým znakem tohoto druhu a jsou zakončeny černými špičkami.

Zajíci polní jsou především noční živočichové, během dne se skrývají v houštinách nebo v doupatech. Jsou to samotářská zvířata, která žijí v teritoriích a stýkají se pouze v období rozmnožování. Ve volné přírodě mohou dožít až 12 let, ale většinou se dožívají zhruba 3 až 4 let kvůli predaci a lovu.

Zajíc polní je všežravec, ale jeho strava se skládá především z rostlinné potravy. Živí se trávou, listy, pupeny, květy a občas také ovocem. V období rozmnožování, které je v teplých měsících, mohou samice porodit až čtyři vrhy ročně, přičemž každý vrh má obvykle 2 až 4 mláďata.

Zajíci polní jsou známí svou rychlostí a obratností. Dokážou běžet rychlostí až 70 km/h a při pronásledování se často mění směr, aby zmátli predátory. I přes svou rychlost a obratnost jsou zajíci polní stále ohroženi predátory, jako jsou lišky, jezevci, dravé ptáci a divoké kočky.
Mapa výskytu
Foto: Zajíc polní - výskyt
Nové fotografie zvířat