Zpět na seznam

Včela sundská

Apis koschevnikovi

Foto: Včela sundská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída hmyz
Řád blanokřídlí
Podřád štíhlopasí
Čeleď včelovití
Rod včela
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Včela sundská, vědecky známá jako Apis koschevnikovi, je jedním ze sedmi druhů včel rodu Apis. Toto zvíře je domovem v tropských oblastech jihovýchodní Asie, konkrétně na Sundských ostrovech v Indonésii. Včela sundská je jedinečná svým zbarvením, které je tmavě červenohnědé až téměř černé a odlišuje se tak od typické světle hnědé barvy ostatních druhů včel.

Druh Apis koschevnikovi je menší než většina ostatních druhů včel, s délkou těla kolem 7 milimetrů. Jejich hnízda jsou obvykle umístěna ve výškách mezi 5 až 20 metry nad zemí. Včely sundské často staví svá hnízda na větvích stromů, kde je chrání před predátory pomocí svých ostrých žahadel.

Včela sundská je známa svým efektivním způsobem sběru pylu z květin. Díky svým dlouhým jazykům dokáží dosáhnout do hlubokých květů, které jsou mimo dosah jiných druhů včel. Toto zvíře má také zvláštní schopnost sbírat nektar a pyl za deštivých podmínek, což je umožňuje přežít v deštných lesích, kde žijí.

Včely sundské jsou významnými opylovači rostlin v deštných pralesích, kde přispívají k zachování biodiverzity. Navzdory jejich významu však tyto včely čelí hrozbám ztráty přirozeného prostředí kvůli odlesňování a změně klimatu. Navíc je také ohrožují paraziti a choroby.

Včela sundská je fascinující druh, který hraje klíčovou roli v ekosystému svého domova. Je to působivý příklad adaptace na specifické prostředí a flexibilního přístupu k životu, který umožňuje tomuto druhu přežít v náročných podmínkách tropického pralesa. Jejich ochrana a studium může přinést cenné poznatky pro vědu a pomoci při udržení zdraví těchto důležitých ekosystémů.
Mapa výskytu
Foto: Včela sundská - výskyt
Nové fotografie zvířat