Zpět na seznam

Včela medonosná

Apis mellifera

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída hmyz
Řád blanokřídlí
Podřád štíhlopasí
Čeleď včelovití
Rod včela
Popis zvířete
Včela medonosná (Apis mellifera), někdy označovaná jako včela domestikovaná, je nejznámějším druhem včel z rodu Apis. Tato včela je známá především pro své schopnosti produkovat med a včelí vosk. Pochází z Evropy, Afriky a Blízkého východu a dnes je chována po celém světě díky své produktivitě a přizpůsobivosti různým prostředím a klimatu.

Včela medonosná je přibližně 1,5 cm dlouhá, charakterizovaná svým pruhovaným růžovým a černým tělem. Tělo se skládá ze tří částí: hlavy, hrudníku a zadečku. Na hlavě má dva velké složené oči a tři jednoduché. Na hrudníku má šest nohou a dva páry křídel. Včela má speciální ústrojí na zadních nohách, které jí pomáhají sbírat pyl z květů.

Včely medonosné žijí v sociálních skupinách zvaných kolonie, které se skládají z jedné královny, tisíců dělnic a několika set trubců během rozmnožovací sezóny. Královna je matkou všech včel v úlu a její hlavní funkcí je klást vajíčka. Dělnice jsou neplodné samice, které se starají o krmení larev, úklid úlu, obranu kolonie a sběr pylu a nektaru. Trubci jsou jediní samci v kolonii a jejich jedinou úlohou je oplodnit královnu.

Jedním z fascinujících aspektů včel medonosných je jejich sofistikovaná komunikace. Včely používají různé typy tanečků, jako je například „taneček v osmičce“, kdy včela tančí ve tvaru osmičky a tím sděluje ostatním včelám vzdálenost a směr k zdroji potravy.

Včely medonosné jsou pro člověka velmi užitečné, a to nejen díky produkci medu, ale také proto, že jsou klíčovými opylovači mnoha druhů rostlin. Bez včel by se výrazně snížila produktivita zemědělských plodin a dalších rostlin. Jejich ochrana a udržitelný chov jsou proto pro nás nesmírně důležité.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat