Mravenečníkovití

Čeleď mravenečníkovití, známá také pod vědeckým názvem Myrmecophagidae, patří do řádu chudozubí (Pilosa). Tato čeleď zahrnuje zvířata, která jsou specializována na konzumaci mravenců a termitů. Její zástupci jsou známí svým dlouhým, lepkavým jazykem, který jim umožňuje efektivně lovit svou kořist z hnízd. Mravenečníkovití mají také velmi silně vyvinutý čich, který jim pomáhá v hledání potravy.

Čeleď se dělí na několik rodů, mezi které patří například mravenečník (Myrmecophaga) zahrnující mravenečníka velkého, a tamandua (Tamandua), kam patří tamandua severní a tamandua jižní. Zástupci této čeledi se vyskytují především v Latinské Americe, od Mexika po severní Argentinu.

Mravenečníkovití mají charakteristický vzhled s dlouhým, štíhlým tělem, malýma očima a ušima, a velmi dlouhým, šupinatým ocasem, který může sloužit jako pátá končetina při lezení po stromech. Jejich končetiny jsou uzpůsobeny k hrabání, což jim umožňuje pronikat do hnízd mravenců a termitů.

Přestože jsou mravenečníkovití primárně suchozemskými tvory, někteří z nich, jako je tamandua, tráví značné množství času na stromech. Jejich adaptace na specializovanou dietu z nich činí zajímavý příklad evoluční specializace v živočišné říši.

Nové fotografie zvířat