Zpět na seznam

Škrkavka kočičí

Toxocara cati

Foto: Škrkavka kočičí
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen hlístice
Řád škrkavice
Rod toxocara
Popis zvířete
Škrkavka kočičí (Toxocara cati) je parazitický červ ze skupiny hlístic, který parazituje především v zažívacím traktu koček, ale může také infikovat jiné druhy savců, včetně člověka. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších parazitických helmintických infekcí u domácích koček po celém světě.

Tento parazit měří přibližně 4 až 6 cm na délku, má bílou až žlutou barvu a zploštělé tělo. Její vysoká odolnost vůči vnějším podmínkám umožňuje její vajíčkům přežít v půdě až několik let.

Škrkavka kočičí se rozmnožuje pomocí vajíček, která jsou vylučována spolu s trusem infikovaného hostitele. Vajíčka se pak dostávají do prostředí, kde mohou být následně spolknuta jiným hostitelem, včetně člověka, kde se z nich vylíhnou larvy a začnou kolovat v těle. Larvy se nakonec usadí v orgánech hostitele, kde se vyvinou v dospělé červy.

Infekce škrkavkou kočičí se obvykle projevuje jako gastrointestinální problémy, jako je průjem, zvracení a bolest břicha, ale může také způsobit závažnější komplikace, jako je zánět jater, plic a mozku. U člověka může infekce vést k toxokaróze, což je závažné onemocnění, které může způsobit slepotu a další neurologické komplikace.

Přestože je škrkavka kočičí hlavně parazitem koček, může být přenášena na lidi, kteří se dostanou do kontaktu s infikovanými zvířaty nebo kontaminovaným prostředím. Proto je důležité pravidelně odčervovat domácí zvířata a dodržovat hygienické zásady, jako je praní rukou po manipulaci se zvířaty nebo půdou.

Škrkavka kočičí je nejen zdravotním rizikem pro domácí zvířata a lidi, ale také představuje ekologický problém, protože její vajíčka mohou kontaminovat půdu a vodu a mohou být také přenášena na divoká zvířata.
Nové fotografie zvířat