Zpět na seznam

Serval

Leptailurus serval

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Váhy a míry
Délka od 60 do 100 cm
Hmotnost od 9 do 18 kg
Délka ocasu od 24 do 45 cm
Biologická data
Délka života 20 r
Délka březosti 70 d
Počet mláďat 1 - 4
Popis zvířete
Serval (Leptailurus serval) je středně velká africká divoká kočka, která je známá svými výraznými skvrnami a dlouhými nohami, jež jsou nepřiměřeně vysoké k tělu. V dospělosti měří serval od hlavy k ocasu cca 59 až 92 cm, s ocasem dlouhým 20 až 38 cm. Dosahuje výšky v kohoutku 54 až 66 cm a váhy kolem 9 až 18 kg.

Na rozdíl od mnoha jiných kočkovitých šelem má serval malou hlavu s velkými, kulatými ušima umístěnými blízko sebe. Uši jsou citlivé na nejmenší zvuky, což servalovi umožňuje lokalizovat drobné hlodavce a plazy skryté v trávě. Má také zlatě žlutou srst pokrytou černými skvrnami, které jsou na bocích a nohou menší a na zadní části těla a ocasu větší, tvořící pruhy.

Serval je primárně noční šelma, která loví za soumraku. Jeho strava zahrnuje hlodavce, ptáky, žáby, hmyz a dokonce i malé antilopy. Díky svým dlouhým nohám a rychlým reflexům je serval schopen doskočit až 3 metry do vzduchu, aby chytil ptáka v letu.

Co se týče prostředí, serval preferuje oblasti blízko vodních toků, kde je dostatek krytu, jako jsou trávníky, močály a rákosí. Je široce rozšířen v celé subsaharské Africe, s výjimkou pralesů a pouští.

Chov servala je teritoriální a samotářský. Samci i samice si značkují teritorium močí a výkaly. Rozmnožují se po celý rok, s gestační periodou trvající přibližně 74 dní, po které samice rodí jedno až tři mláďata.

Serval je zvíře, které se v současnosti neřadí mezi ohrožené druhy, ale je stále ohrožováno ztrátou přirozeného prostředí a nelegálním lovením pro svou krásnou kůži.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat