Zpět na seznam

Rosela žlutolící

Platycercus icterotis

Foto: Rosela žlutolící
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád papoušci
Čeleď papouškovití
Váhy a míry
Délka od 26 do 28 cm
Hmotnost od 50 do 80 g
Popis zvířete
Rosela žlutolící, vědecky známá jako Platycercus icterotis, je fascinující a okouzlující druh papouška, který pochází z jihozápadní části západní Austrálie. Toto zvíře je středně velkého vzrůstu s průměrnou délkou těla kolem 32 až 36 cm a hmotností mezi 120 a 140 gramy.

Rosela žlutolící je nejvýraznější rozpoznávána podle svého svítivě žlutého obličeje a krku, které jsou v kontrastu s jinak převážně červenými a černými peřími. Spodní část těla a ocas jsou obvykle zelené, zatímco křídla jsou modrá. Samci a samice se od sebe liší v barvě; samci mají více červené barvy na hrudi a hlavě, zatímco samice mají méně červené a více zelené.

Tyto papoušci jsou známí svým sociálním chováním a zvídavou povahou. Často žijí v malých skupinách a jsou aktivní během dne, kdy hledají potravu na zemi nebo v korunách stromů. Jejich strava se skládá převážně z semen, ovoce, květů a hmyzu.

Rosela žlutolící je také známá svým hlasitým a melodickým zpěvem. Její zpěv je často slyšet v ranních a večerních hodinách a během období rozmnožování, kdy se samci snaží přilákat samice.

Tyto papoušci mají období rozmnožování od srpna do prosince, kdy samice snáší 4 až 7 vajec. Mláďata jsou pak závislá na rodičích až do věku asi osmi týdnů.

Altohugh, roseli žlutolící jsou hojně chované v zajetí, v divoké přírodě jejich populace čelí hrozbám jako je ztráta přirozeného prostředí nebo predace ze strany dravců. Proto je důležité pokračovat v ochraně tohoto krásného a jedinečného druhu papouška.
Nové fotografie zvířat