Známé také jako
Taxonomie
Popis zvířete
Pižmoň aljašský (Ovibos moschatus moschatus) je poddruh pižmoně, který je cenný pro svou kvalitní srst a pižmo. Tato zvířata jsou endemická pro oblasti Severní Ameriky, konkrétně pro Aljašku a Kanadu. Tento druh má několik unikátních vlastností, které ho odlišují od jiných druhů.
Pižmoň aljašský je velký savčec, který může dosáhnout váhy až 400 kilogramů u samců a 300 kilogramů u samic. Jejich tělo měří mezi 1,4 až 2,5 metru na délku s výškou v kohoutku mezi 0,9 až 1,5 metru. Hlava je relativně malá s dlouhým, rovným profilem a malými ušima. Mají velké, kulaté, tmavě hnědé oči a velké, široké nozdry.
Tělo pižmoně je pokryto dlouhou, hustou srstí, která je žlutohnědá až tmavě hnědá. Srst je tak hustá, že v zimě je schopna chránit zvíře před velmi nízkými teplotami, dokonce až k -40 stupňům Celsia. Na krku a ramenou mají štětce dlouhé až 60 cm. Její podsada je extrémně hustá a je jednou z nejhustších na světě, což z pižmoně činí vyhledávaný zdroj srsti.
Rohy pižmoně aljašského jsou velké a těžké, vyrůstají z temene hlavy a jsou zakřivené směrem dolů a poté ven. Samci mají větší rohy než samice, ale obě pohlaví je nosí po celý rok. Tyto rohy jsou používány při obraně proti predátorům a během sezóny páření, kdy mezi sebou samci bojují o samice.
Pižmoň aljašský je společenský druh, který žije v stádech sestávajících až z 100 jedinců, ačkoli průměrná velikost stáda je mezi 10 až 20 jedinci. Jsou primárně býložravci, kteří se živí různými druhy trav a keřů. Během zimních měsíců vyhrabávají rostliny ze sněhu pomocí svých silných nohou a rohů. Jsou velmi dobří plavci a často přeplavávají řeky a jezera při hledání potravy.
I když se jedná o poměrně pomalé a klidné zvíře, pižmoň aljašský je schopný rychlých sprintů, pokud je vyrušen nebo ohrožen. Jejich přirozenými predátory jsou vlci, medvědi a pumy. Přestože jsou tito predátoři schopni ulovit dospělého jedince, často se zaměřují na mladé nebo nemocné jedince, které jsou snazší kořistí.
V kterých českých ZOO je k vidění