Zpět na seznam

Panthera gombaszoegensis

Panthera gombaszoegensis

Foto: Panthera gombaszoegensis
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Stav ohrožení
Vyhynulý
Popis zvířete
Panthera gombaszoegensis, známý také jako evropský jaguár, je nyní vyhynulý druh rodiny šelem zvané Panthera, který žil ve středním pleistocénu. Původně byl identifikován v roce 1938 na základě fosilních nálezů v severním Maďarsku.

Tento velký druh kočkovité šelmy měl velikost podobnou dnešnímu jaguárovi nebo levhartovi. I přes tuto podobnost však Panthera gombaszoegensis vykazoval některé jedinečné znaky. Měl silné tělo s dobře vyvinutými svaly, což naznačovalo, že byl dobře přizpůsoben k lovu velkých kořistí. Jeho tělo bylo dlouhé a nízké, s dlouhým ocasem a relativně krátkými nohami.

Hlava Panthera gombaszoegensis byla masivní, s velkými zuby a silnými čelistmi schopnými účinně rozdrtit kosti své kořisti. Jeho levhartí zuby byly širší a mohutnější než u dnešních druhů Panthera, což naznačovalo, že tento druh byl schopen lovit a zabíjet velkou kořist, jako jsou například mladí mamuti.

Fosilní nálezy naznačují, že Panthera gombaszoegensis byl rozšířený po celé Evropě, od západní části kontinentu až po Ural. Jako druh šelmy pravděpodobně obýval různé druhy prostředí, od otevřených travnatých plání po husté lesy.

Výzkum z roku 2018 navrhuje, že Panthera gombaszoegensis může být předkem dnešních jaguárů. Tato teorie vychází ze srovnání fosilních důkazů a genetických analýz moderních jaguárů.

Vyhynulí Panthera gombaszoegensis představuje fascinující kapitolu v evoluci velkých kočkovitých šelem a poskytuje cenné informace o biodiverzitě a klimatických podmínkách v období středního pleistocénu.
Nové fotografie zvířat