Známé také jako
Taxonomie
Biologická data
Délka březosti |
22 t |
Počet mláďat |
1-2 |
Stav ohrožení
Popis zvířete
Muflon (Ovis musimon) je druhem divoké ovce, který pochází z ostrovů Středozemního moře, konkrétně ze Sardinie a Korziky. Jedná se o elegantní a robustní zvíře, které se vyznačuje impozantními rohatými parožími u samců, které se spirálovitě kroutí dozadu a mohou dosáhnout délky až jednoho metru. Samice jsou menší a obvykle mají jen malé rohy nebo žádné.
Muflon má krátkou, ale hustou srst, která má během zimy hnědou barvu, zatímco v létě světle hnědou až šedou. Na hřbetě a na bocích má tmavší pruh, který kontrastuje s jeho světlejším břichem. Samci mají navíc černou "vousatou" bradu a širokou černou skvrnu na hrudi. Dospělý muflon může dosáhnout hmotnosti až 50 kilogramů a výšky v kohoutku až 90 centimetrů.
Mufloni jsou velmi aktivní a pohyblivé zvířata, která obývají především horské oblasti s kamenitým terénem, kde se mohou skrýt před predátory. Jsou vynikajícími běžci a skokany a dokážou se pohybovat po strmých svazích s neuvěřitelnou obratností a rychlostí. Mufloni jsou také velmi společenská zvířata a žijí obvykle v menších skupinách, které se skládají z několika samic a jejich mláďat. Samci jsou obvykle samotáři, kteří se k ostatním přidávají pouze v období páření.
Co se týče stravy, mufloni jsou přežvýkavci a jejich jídelníček je tvořen převážně trávou, bylinami, listím a větvičkami. V zimním období, kdy je potravy méně, jsou schopni přežít i na suchých větvičkách a kůře stromů.
Muflon je zvíře, které je v Evropě považováno za symbol divoké přírody a je také oblíbeným cílem lovů. Přestože se muflon dokáže přizpůsobit široké škále podmínek, je jeho populace v některých oblastech ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nadměrnému lovu. Proto jsou v současné době vynakládány značné úsilí na jeho ochranu a zachování jeho přirozených stanovišť.
Mapa výskytu
V kterých českých ZOO je k vidění