Zpět na seznam

Morčák velký

Mergus merganser

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád vrubozobí
Čeleď kachnovití
Rod morčák
Váhy a míry
Délka od 58 do 80 cm
Hmotnost od 1100 do 2000 g
Délka rozpětí křídel 100 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Morčák velký (Mergus merganser) je druh vodního ptáka patřící do čeledi kachnovitých. Jeho charakteristickými znaky jsou dlouhé a úzké tělo, dlouhý a tenký zobák s pilovitými okraji a silné končetiny umístěné téměř na konci těla. Ocas je kratší a hladce zaoblený.

Dospělí samci jsou snadno rozeznatelní díky svému zářivě bílému tělu, které kontrastuje s tmavě zeleným až černým čelem a temenem. Mají také výrazně červený zobák a nohy. Samice a mladí ptáci jsou spíše šedohnědí se světlejším spodkem těla, šedým zobákem a červenohnědými nohami. Oba pohlaví mají charakteristické bílé pruhování na křídlech, které je viditelné v letu.

Morčák velký je dravý pták, který se živí především rybami, ale i korýši, obojživelníky a malými savci. Má vynikající schopnost potápění a je schopen zůstat pod vodou po dobu dvou minut. Jeho pilovitý zobák mu pomáhá při lovu kořisti.

Hnízdí v dutinách stromů nebo v umělých hnízdních boudách blízko vodních ploch. Samice klade 6 až 17 vajec, které sama zahřívá po dobu asi třech týdnů. Mladí ptáci opouštějí hnízdo krátce po vylíhnutí a jsou schopni se potápět a hledat potravu již ve věku dvou dnů.

Morčák velký je tažný pták. Jeho areál rozšíření zahrnuje velké části Evropy, Asie a Severní Ameriky. V zimě se stahuje do teplejších oblastí, kde jsou dostupné otevřené vodní plochy.

Tento druh je obecně považován za méně ohrožený, ale populace v některých oblastech klesají v důsledku ztráty přirozeného prostředí, znečištění vod a nadměrného rybolovu. Právě proto jsou důležité snahy o jeho ochranu a záchranu.
Mapa výskytu
Foto: Morčák velký - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat