Taxonomie
Stav ohrožení
Popis zvířete
Modruška tajgová (Tarsiger cyanurus), známá také jako tajgová modruška, je středně velký druh pěvce z čeledi lejskovitých. Je to atraktivní, pestře zbarvené ptáček, který je nezaměnitelný díky své kombinaci jasně modré, bílé a oranžové.
Tělo modrušky tajgové je dlouhé asi 15 cm a váží kolem 25 gramů. Má krátké, tenké nohy a zaoblené křídla. Samci jsou zbarveni do sytě modré barvy s bílými skvrnami a oranžovými pruhy na křídlech a ocasu, zatímco samice a mláďata jsou více šedé a hnědé, ale stále mají modré a oranžové skvrny.
Modruška tajgová má velký areál rozšíření, který se táhne od východní Evropy přes severní Asii až po Japonsko. Obývá převážně tajgové lesy, ale může být nalezena také v horských oblastech a podél říčních břehů. Preferuje husté křoviny a podrost, kde hledá potravu.
Modruška tajgová je hmyzožravá. Potravu tvoří především hmyz, ale také pavouci, měkkýši a malí obratlovci. Během léta se živí také bobulemi a semeny.
Co se týče rozmnožování, modruška tajgová je monogamní druh. Hnízdo si staví nízko nad zemí v hustém křoví. Samice snáší 4-6 vajec, na kterých sedí sama po dobu 12-14 dní. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a opouštějí hnízdo po 13-15 dnech.
Díky svému rozsáhlému areálu rozšíření a schopnosti přizpůsobit se různým biotopům je modruška tajgová považována za druh s nejnižším stupněm ohrožení. I přes to je však ohrožena ztrátou přirozeného prostředí kvůli těžbě dřeva a klimatickým změnám.