Taxonomie
Váhy a míry
Délka |
od 55 do 59 cm |
Hmotnost |
900 g |
Délka rozpětí křídel |
od 135 do 155 cm |
Stav ohrožení
Popis zvířete
Luňák hnědý, vědecky známý jako Milvus migrans, je středně velký dravec patřící do rodiny jestřábovitých. Toto elegantní zvíře je rozšířené prakticky po celém světě, kromě Neozelandu a Jižní Ameriky.
Jeho tělo je dlouhé 50 až 60 centimetrů a váží 500 až 1000 gramů. Rozpětí křídel je mezi 120 až 155 centimetry. Luňák hnědý je charakteristický svými úzkými křídly s šesti prstovitými výběžky a dlouhým, mírně vykrojeným ocasem. Jeho peří je tmavě hnědé barvy s různými odstíny, břicho a hruď má světlejší. Zobák je šedý s černou špičkou a nohy světle žluté. Oči jsou tmavě hnědé až černé. Samci a samice se na první pohled neliší, samice jsou však o něco větší.
Luňák hnědý je výborný letec, který dokáže dlouho klouzat na vzdušných proudů bez potřeby mávání křídly. Zvláště v letu působí velmi elegantně. Toto zvíře je velmi oportunistické a přizpůsobivé. Živí se především drobnými savci, ptáky, rybami, obojživelníky a hmyzem, ale nezřídka konzumuje také mršiny.
Hnízdo si luňák hnědý staví v korunách stromů, přičemž obě pohlaví se podílejí na stavbě. Hnízdo je poměrně velké a je vyrobeno z větví a listí. Samice klade obvykle 2 až 3 vejce, na kterých sedí oba rodiče po dobu zhruba 30 až 34 dnů. Mláďata jsou pak krmena oběma rodiči a opouštějí hnízdo po 40 až 50 dnech.
Luňák hnědý má velmi široký areál rozšíření a je považován za zvíře s největším rozšířením ze všech druhů dravců. V České republice je luňák hnědý hojným a běžným druhem, který si dokáže poradit i s životem v městském prostředí. Toto zvíře je v ČR chráněno jako silně ohrožený druh.
Mapa výskytu
V kterých českých ZOO je k vidění