Zpět na seznam

Liška šedá

Urocyon cinereoargenteus

Foto: Liška šedá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď psovití
Váhy a míry
Výška v kohoutku 40 cm
Délka od 42 do 68 cm
Hmotnost 4 kg
Biologická data
Délka březosti od 53 do 58 d
Počet mláďat 3 - 6
Popis zvířete
Liška šedá, vědecky známá jako Urocyon cinereoargenteus, je druhem lišky, který pochází ze Severní a Střední Ameriky. Její velikost se obvykle pohybuje mezi 76 a 112 centimetry a hmotnost může dosáhnout až 6,8 kg. Tělo je pokryto krásnou šedou srstí, která zahrnuje širokou škálu odstínů, od tmavě šedé až po téměř bílou. Její huňatý ocas je často pruhovaný a slouží jako zdroj rovnováhy při hledání potravy.

Liška šedá je přizpůsobivá a schopná života v široké škále prostředí, od lesních oblastí až po pouště a dokonce i v městských oblastech. Její strava je také velmi rozmanitá a zahrnující ovoce, hmyz, malé savce a ptáky. Přestože je liška šedá považována za noční zvíře, často je viděna také během dne.

Liška šedá je známá svou schopností šplhat na stromy, což je velmi neobvyklé pro savce z čeledi psovitých. Tato schopnost šplhat na stromy je možná díky jejím silným, zahnutým drápům a flexibilním kotníkům, které jí umožňují slanit se po kmeni stromu nahoru i dolů.

Páří se v zimě a na jaře, s vrchem období rozmnožování mezi lednem a dubnem. Samice rodí vrh o velikosti 3-7 mláďat, která jsou zpočátku slepá a bezmocná. Mláďata jsou v péči matky a zůstávají v doupěti po dobu 2-3 měsíců.

I přes svou adaptabilitu a rozmanitost stravy se populace lišky šedé snižuje v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovem. Přesto je tato liška stále považována za druh s nízkým rizikem vyhynutí. Jejich největšími predátory jsou kojoti, pumy a vlci.
Mapa výskytu
Foto: Liška šedá - výskyt
Nové fotografie zvířat