Zpět na seznam

Lesoň

Tragelaphus scriptus

Foto: Lesoň
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Rod lesoň
Váhy a míry
Výška v kohoutku 90 cm
Délka od 1,1 do 1,5 m
Hmotnost od 30 do 80 kg
Biologická data
Délka života 12 r
Délka březosti 42 d
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Lesoň, známý také jako Tragelaphus scriptus nebo lesní antilopa, je druh antilopy střední velikosti, který se běžně vyskytuje v mnoha oblastech subsaharské Afriky. Dospělý jedinec může dosáhnout výšky až 130 cm v rameni a hmotnosti až 140 kg. Lesoň má velmi zvláštní vzhled - jeho srst je krátká a hladká, barvy od šedohnědé po tmavě hnědou, s bílými či krémovými pruhy a skvrnami na těle a nohách, které mu pomáhají splynout s okolním prostředím.

Jeho rohy, které nesou pouze samci, jsou krátce zahnuté a mohou dorůst délky až 70 cm. Hlavu zdobí bílá nebo krémová maska kolem očí, kontrastující s tmavší barvou na zbytku hlavy. Má velké, tmavé oči a dlouhé, špičaté uši, které umožňují lesonovi zachytit i ty nejjemnější zvuky.

Lesoň je známý svou schopností přizpůsobit se různým prostředím. Může žít v suchých savanách, deštných pralesích, bažinatých oblastech i horských oblastech. Je to noční zvíře, které se ve dne ukrývá v hustém podrostu nebo mezi skalami. Lesoň je býložravec, který se živí listy, výhonky, travou a plody.

Co se týče reprodukce, lesoň je typický svou dlouhou březostí, která trvá až 9 měsíců. Samice rodí jedno mládě, které se po narození ukrývá v trávě nebo ve křoví a matka se k němu vrací jen na krmení. Až do věku několika měsíců je mládě schopné zůstat úplně nehybné, pokud je v nebezpečí.

Lesoň je velmi opatrný a plachý tvor, který při sebemenší známce nebezpečí raději uteče než by bojoval. Je známý svou rychlostí a obratností a je schopen rychle změnit směr běhu, což mu pomáhá vyhnout se predátorům.
Nové fotografie zvířat