Zpět na seznam

Lemur rudočelý

Eulemur fulvus rufus

Foto: Lemur rudočelý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Nadřád placentálové
Řád primáti
Podřád poloopice
Čeleď lemurovití denní
Popis zvířete
Lemur rudočelý, vědecky nazývaný Eulemur fulvus rufus, je fascinující druh primáta, který je domácím druhem na ostrově Madagaskar. Tento druh patří do čeledi lemuři praví (Lemuridae) a řadí se mezi středně velké lemuři s délkou těla kolem 37-45 cm a hmotností v rozmezí 1,6-2,2 kg.

Hlavní charakteristikou lemurů rudočelých je jejich nápadné zbarvení. Mají krásné rudé obličeje a černé nebo hnědé tělo, někdy se vyskytuje i stříbřitě šedá. Tato kombinace barev je velmi atraktivní a činí tento druh snadno rozpoznatelným. Také mají velké, výrazné oči, které jim poskytují vynikající noční vidění, což je důležité, protože jsou primárně nočními tvory.

Lemur rudočelý je všežravý a jeho strava zahrnující ovoce, listy, semena, květy a také hmyz nebo malé obratlovce. Zvláště ovoce tvoří velkou část jejich stravy a hráčí důležitou roli v rozšíření semen rostlin, které konzumují.

Jde o velmi sociální druh, který žije v skupinách až do 18 jedinců. Tyto skupiny jsou matriarchální, což znamená, že jsou vedeny samičkou. Komunikace mezi jedinci zahrnuje širokou škálu zvuků, gest a vůní.

Co se týče rozmnožování, samice rodí jedno mládě po tříměsíční březosti. Mláďata jsou velmi závislá na matce a jsou kojena až do věku šesti měsíců.

Lemur rudočelý je bohužel ohrožen druh, hlavně kvůli ničení jejich přirozeného prostředí a lovu ze strany lidí. Přesto se v zoologických zahradách po celém světě vyskytuje poměrně hojně a jsou prováděny různé programy na ochranu tohoto druhu.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat