Zpět na seznam

Lemur mongoz

Eulemur mongoz

Foto: Lemur mongoz
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Nadřád placentálové
Řád primáti
Podřád poloopice
Čeleď lemurovití denní
Rod lemur
Váhy a míry
Délka od 30 do 35 cm
Hmotnost od 1,1 do 1,6 kg
Délka ocasu od 45 do 48 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Lemur mongoz, známý také jako Mongosův lemur, je jedinečné a fascinující zvíře patřící do rodiny lemuři. Tento středně velký primát se vyskytuje ve dvou oddělených oblastech na severozápadě Madagaskaru a na několika přilehlých ostrovech, jako je například ostrov Komory. Obývá především tropické deštné lesy a občas i suché opadavé lesy.

Mongosův lemur dosahuje délky těla 30-45 cm s ocasem měřícím 40-50 cm. Hmotnost tohoto zvířete se pohybuje mezi 1,1 až 1,9 kg. Jeho srst je zbarvena do odstínů šedé a hnědé, se žlutavým nádechem na břiše a vnitřní straně končetin. Jeho tvář, čenich a uši jsou černé. Zajímavostí je, že samci a samice jsou odlišné barvy - samci jsou obecně světlejší s černým "vousiskem", zatímco samice jsou tmavší a nemají "vous".

Lemuri mongoz jsou jedním z mála druhů lemuřů, kteří jsou převážně denní, ale mohou být také aktivní v noci. Mají širokou škálu zvuků, které používají k komunikaci, včetně pískání, kvílení a různých typů vrzání.

V jejich stravě převažuje ovoce, ale konzumují také listy, květy a hmyz. Jsou to zvířata s proměnlivou sociální strukturou, mohou žít v párech, rodinných skupinách nebo samotářsky. Jejich doba březosti je přibližně 120 dní a samice obvykle rodí jedno mládě.

Lemur mongoz je zařazen na seznam ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí způsobené odlesňováním a lovem pro maso. V současnosti probíhají různé ochranářské snahy, včetně zřizování chráněných oblastí a výzkumných projektů, které se snaží chránit a zachovat tento neobvyklý druh.
Nové fotografie zvířat