Zpět na seznam

Lejsek bělokrký

Ficedula albicollis

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď lejskovití
Rod lejsek
Popis zvířete
Lejsek bělokrký (Ficedula albicollis) je malý, elegantní druh ptáka z čeledi lejskovitých, který se vyznačuje svou výraznou kresbou peří. Má hmotnost okolo 13 gramů a dosahuje délky těla mezi 13 a 14,5 centimetru. Samec lejska bělokrkého je zbarven převážně černě a bíle. V době rozmnožování má samec černé peří na hřbetě, hlavě, křídlech a na spodní straně těla, zatímco jeho přední část krku a obličeje jsou bílé. Toto zbarvení dává ptáku jeho charakteristický název. Mimo období rozmnožování je zbarvení samce méně kontrastní.

Samice a mladí ptáci jsou méně nápadní s olivově hnědým zbarvením na vrchní straně těla a světlejším, téměř bílým zbarvením na spodní straně. Lejsek bělokrký má silný, ostrý zobák a poměrně dlouhé nohy. Jeho oči jsou tmavě hnědé a křídla a ocas jsou poměrně dlouhé a špičaté.

Tento druh ptáka se vyskytuje především ve smíšených a listnatých lesích, ale lze jej najít i v okolí lidských sídel. Jeho areál rozšíření zahrnuje většinu Evropy a západní Asii. Lejsek bělokrký je tažný pták, který tráví zimu v Africe.

Lejsek bělokrký se živí převážně hmyzem, který loví ve vzduchu, ale také na zemi nebo mezi listím stromů. Jeho hnízdo je pohárkovitého tvaru a je umístěno v dutinách stromů nebo ve štěrbinách skal.

Co se týče rozmnožování, samice snáší obvykle 4 až 6 vajec, na kterých sedí po dobu 13-14 dní. Mláďata jsou zcela závislá na rodičích a opouštějí hnízdo po 13-16 dnech. Samice se stará o mláďata, zatímco samec střeží teritorium a shání potravu.

Lejsek bělokrký je chráněným druhem a je zapsán v Červeném seznamu ohrožených druhů.
Nové fotografie zvířat