Zpět na seznam

Krokodýl orinocký

Crocodylus intermedius

Foto: Krokodýl orinocký
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád krokodýli
Čeleď krokodýlovití
Rod krokodýl
Váhy a míry
Délka False
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Krokodýl orinocký, vědecky známý jako Crocodylus intermedius, je jedním z nejméně známých a nejvzácnějších druhů krokodýlů na světě. Je to kriticky ohrožený druh, který se vyskytuje v Jižní Americe, především v povodí řeky Orinoco, odtud také jeho název. Toto zvíře je jedním z největších dravců světa, s jedinci, kteří mohou dosahovat délky až šest metrů.

Krokodýl orinocký se vyznačuje svým dlouhým, úzkým čenichem, který je adaptovaný pro lov ryb, jež tvoří jeho primární potravu. Jeho kuželovité, ostré zuby jsou ideální pro chytání kořisti a jeho silná čelist dokáže udeřit s obrovskou silou. Přestože je tento krokodýl většinou světle šedé barvy, s věkem se může stát tmavší. Jeho oči, nosní otvory a ušní otvory se nacházejí na vrcholu hlavy, což mu umožňuje zůstat skrytý pod vodou a zároveň sledovat své okolí.

Krokodýli orinoccy jsou noční tvorové a tráví většinu dne skryti v hnízdě nebo ve vodě. Jejich přirozenými nepřáteli jsou v dospělosti pouze lidé, kteří je loví pro kůži a maso. Přestože jsou to samotářská zvířata, během období páření se shromažďují v skupinách.

Samice krokodýla orinockého klade až 40 vajec, která zahrabává do písku. Po zhruba 80 dnech se z vajec líhnou mláďata, která jsou po narození dlouhá jen 20-30 centimetrů. Matka krokodýla orinockého je velmi chránící a pečlivě střeží své mláďata a chrání je před predátory.

Krokodýl orinocký je kriticky ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí a komerčnímu lovu. Přestože byly zavedeny zákony na ochranu těchto zvířat, jejich populace je stále velmi nízká a pokračuje v úbytku. Existují snahy o záchranu tohoto druhu, včetně programů pro chov v zajetí a reintrodukci do volné přírody.
Mapa výskytu
Foto: Krokodýl orinocký - výskyt
Nové fotografie zvířat