Zpět na seznam

Kamzík horský

Rupicapra rupicapra

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Rod kamzík
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 70 do 85 cm
Délka od 100 do 130 cm
Hmotnost od 11 do 36 kg
Délka ocasu od 3 do 8 cm
Biologická data
Délka březosti od 160 do 170 d
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Kamzík horský, vědecky známý jako Rupicapra rupicapra, je impozantní zvíře, které se nachází především v horských oblastech Evropy. Tato středně velká kopytnatá zvířata mají robustní a odolný tělesný rám, který je dobře přizpůsoben drsným podmínkám vysoko v horách.

Kamzíci jsou charakterističtí svou útlou postavou, dlouhými, štíhlými nohami a krátkým, hranatým tělem. V kohoutku dosahují výšky 70 až 80 cm a váží zhruba 30 až 50 kg. Mají zavalité tělo pokryté krátkou a hustou srstí, která se v zimě zbarvuje do šedohnědé a v létě do rezavohnědé. Zvláštní jsou i svými dlouhými rohy, které jsou zahnuté dozadu a mají na sobě řadu podélných rýh. Ty mohou dosáhnout délky až 25 cm a jsou přítomny u obou pohlaví, i když u samic jsou menší a méně prohnuté.

Jednou z nejvýraznějších vlastností kamzíka horského je jeho schopnost pohybu v náročném horském terénu. Jeho pohyb je neobyčejně elegantní a agilní, dokáže skákat na vzdálenost až 2 metry a výškový rozdíl zvládne překonat až 1 metr. Při lovu na kamzíky se proto často využívá vlastnost, že kamzík při ohrožení často utíká do strmých skal, kde se lovci nemohou tak snadno pohybovat.

Kamzíci jsou býložravci, jejich strava se skládá hlavně z bylin, trávy, lišejníků, mechorostů, květin a pupenů. V zimě mohou konzumovat i kůru a jehličí stromů.

Žijí v malých skupinách, které jsou obvykle tvořeny jedním samcem a několika samicemi s mláďaty. Během období říje, které nastává na podzim, se samci stávají agresivními a začínají mezi sebou soupeřit o přízeň samic.

Kamzík horský je zvíře, které je velmi citlivé na změny v životním prostředí a je považováno za indikátor kvality horských ekosystémů. Ačkoli jsou kamzíci obecně považováni za druh s nízkým rizikem vyhynutí, v některých oblastech jsou jejich populace ohroženy kvůli nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat