Zpět na seznam

Jelenec ušatý

Odocoileus hemionus

Foto: Jelenec ušatý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Podtřída živorodí
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkavci
Čeleď jelenovití
Rod jelenec
Váhy a míry
Délka od 1 do 1,9 m
Hmotnost od 50 do 215 kg
Délka ocasu od 10 do 25 cm
Biologická data
Délka březosti od 190 do 200 d
Počet mláďat 1 - 2
Popis zvířete
Jelenec ušatý (Odocoileus hemionus), známý také jako jelenec polní nebo jelenec mul, je druh severoamerického jelena, který obývá západní část kontinentu. Tito dravci jsou známí svými zdvojenými rohy, které jsou na rozdíl od ostatních druhů jelena rovné a větvené, a také svými nápadnými velkými ušima, které jsou zdrojem jejich jména.

Jelenci ušatí mohou dosáhnout výšky až 1 metr v kohoutku a délky těla až 2 metry. Jejich váha se může pohybovat od 50 do 225 kilogramů, přičemž samci jsou obecně větší a těžší než samice. Jejich srst je šedohnědá až tmavohnědá, s bílým podbřiškem a bílými skvrnami na zadní části těla.

Jelenci ušatí jsou býložraví a jejich strava se skládá z trávy, bylin, listů, větví a ovoce. Jsou aktivní především za svítání a soumraku, kdy se vydávají na pastvu. Během dne se ukrývají ve stínu stromů nebo v hustém podrostu.

Tito jelenci jsou známí svou schopností prchat rychlostí až 72 km/h a skákat na vzdálenost až 5 metrů, což jim umožňuje uniknout před predátory, jako jsou pumy, vlci, kojoti nebo medvědi.

Samci jsou známí svými boji během období říje, kdy soutěží o samice. Samice rodí obvykle jedno až dvě mláďata, která se narodí s pruhovanou srstí a jsou schopna krátce po narození chodit.

Jelenec ušatý je přizpůsobivý druh, který dokáže žít v různých typech prostředí, od pouští a polopouští až po horské oblasti. Jsou to důležitá zvířata pro ekosystémy, které obývají, protože se podílejí na šíření semen rostlin a jsou také důležitou součástí potravního řetězce.
Nové fotografie zvířat