Zpět na seznam

Husice orinocká

Neochen jubatus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád vrubozobí
Čeleď kachnovití
Váhy a míry
Délka od 61 do 66 cm
Hmotnost 1,25 kg
Popis zvířete
Husice orinocká, vědecky známá jako Neochen jubatus, je vzácný a jedinečný druh husy, který se vyskytuje v Jižní Americe. Tato husa je středně velká, měří přibližně 61-76 cm na délku, s rozpětím křídel pohybujícím se mezi 130 až 170 cm. Její tělo je robustní, s pevnými a silnými končetinami, které jsou velmi přizpůsobené k brodění vodou.

Husice orinocká je zvláštní svými barevnými schématy. Její peří je převážně tmavě hnědé až černé, s kontrastními bílými křídly a ocasem. Hlava a krk jsou světle hnědé, zatímco zobák a nohy jsou převážně černé. Tento druh husy má také charakteristický bílý pruh táhnoucí se od horní části krku až k hrudi.

Husice orinocká má širokou škálu hlasových projevů, které vydává jak při hnízdění, tak při obraně nebo varování. Její hlas může být popisován jako hlasité a melodické kvákání.

Co se týče chování, husice orinocká je známá tím, že je velmi teritoriální a obranná. Její strava se skládá převážně z rostlinné potravy, jako jsou listy, semena, ovoce a trávy, ale občas se může živit také malými bezobratlými.

V přirozeném prostředí je husice orinocká obvykle nalezena v blízkosti vodních toků, jezer nebo mokřadů, kde hledá potravu a staví hnízda. Je monogamní, což znamená, že se páří se stejným partnerem po celý život. Samice klade obvykle 6-8 vajec, která následně inkubuje po dobu 28 až 30 dnů.

Jednou z hlavních hrozeb pro husici orinockou je ztráta přirozeného prostředí z důvodu lidské činnosti, včetně odlesňování a zemědělství. Tento druh je v současnosti klasifikován jako téměř ohrožený na Mezinárodním seznamu ohrožených druhů.
Mapa výskytu
Foto: Husice orinocká - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat