Zpět na seznam

Husa sněžní

Chen caerulescens

Foto: Husa sněžní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád vrubozobí
Čeleď kachnovití
Rod husa
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 65 do 75 cm
Hmotnost od 2,4 do 3,4 kg
Popis zvířete
Husa sněžní (Chen caerulescens) je fascinující druh divokého ptáka patřící do rodiny kachnovitých, který se vyznačuje svým jedinečným a okouzlujícím vzhledem, stejně jako svými neuvěřitelnými migračními schopnostmi. Toto zvíře je převážně bílé barvy, která je krásně doplněna černými pruhy na křídlech. Dospělí jedinci mohou dosáhnout délky až 65-80 cm a v rozpětí křídel mají šířku mezi 135 a 165 cm.

Husa sněžní je známá pro svůj dlouhý, tenký a růžový zobák obklopený bílým peřím, což jí dává velmi charakteristický vzhled. Její tělo je pokryté hustým peřím, které jí umožňuje přežívat v chladných klimatických podmínkách.

Co se týká jejího chování, husa sněžní je velmi společenský a hlasitý pták. Často se vyskytuje ve velkých hejnech a je známa svým hlasitým a hrdelním voláním, které je slyšet na velké vzdálenosti.

Husa sněžní je obdivuhodná pro své migrační návyky - dokáže cestovat tisíce kilometrů z Arktidy do teplých jižních oblastí každý rok. Během migrace se může hejno husy sněžní vznést až do výše 6 000 metrů nad zemí.

V divočině se husa sněžní živí různými druhy rostlin, včetně trav, vodních rostlin, semínek a obilovin. Je známo, že tito ptáci mají velmi vysoký metabolismus, který jim umožňuje rychle zpracovávat potravu a získávat z ní energii.

Husa sněžní je monogamní druh, což znamená, že jednou, když si najde partnera, zůstane s ním po zbytek života. Během období rozmnožování klade samice obvykle 4 až 6 vajec, která pak sedí po dobu asi 23 až 25 dnů.

Přestože populace husy sněžní v současnosti není považována za ohroženou, je důležité vědět, že toto zvíře čelí řadě hrozeb. Včetně ztráty přirozeného prostředí a lovu. Proto je stále důležité chránit a zachovat tyto nádherné ptáky pro budoucí generace.
Mapa výskytu
Foto: Husa sněžní - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat