Zpět na seznam

Goral tmavý

Nemorhaedus caudatus arnouxianus

Foto: Goral tmavý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Podčeleď kozy a ovce
Rod goral 
Váhy a míry
Délka 130 cm
Hmotnost od 22 do 42 kg
Délka ocasu 20 cm
Biologická data
Délka života 17 r
Délka březosti od 180 do 240 d
Počet mláďat 1 - 2
Popis zvířete
Goral tmavý (Nemorhaedus caudatus arnouxianus) je poddruh goralu, který patří do rodiny turovitých. Pochází z horských oblastí Jižní a východní Asie, kde se vyskytuje v nadmořské výšce až do 4 000 metrů. Jeho tělo je robustní a kompaktní s krátkými, ale silnými končetinami. Vyznačuje se šedohnědým až tmavě hnědým zbarvením srsti, která je hustá a tvrdá, a přizpůsobená drsným klimatickým podmínkám, kde žije. Obličej má světlejší, téměř bílý, s výraznými černými pruhy táhnoucími se od očí k nozdrám. Rovněž typickým znakem goralů jsou jejich zploštělé, zahnuté rohy, které mohou dosahovat délky až 18 cm.

Goral tmavý je poměrně malé zvíře s tělesnou délkou okolo 100 cm a váhou mezi 25 až 40 kilogramy. Vyznačuje se nízkým, kuželovitým tělem a krátkým ocasem. Jeho uši jsou poměrně dlouhé a špičaté.

Co se týče jeho chování, jde o samotářské zvíře, které je aktivní především za úsvitu a za soumraku. Stravuje se převážně listím, travou, květy a větvičkami. Goral tmavý je známý svou hbitostí a obratností při pohybu v náročném horském terénu.

Jeho doba březosti trvá zhruba 215 dní, po které rodí obvykle jedno mládě. Životnost goralu tmavého v divočině se odhaduje na zhruba 10 až 15 let.

Goral tmavý je dnes bohužel považován za zranitelný druh. Jeho populace je ohrožena především kvůli nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí. Goral tmavý je tedy zvířetem, kterému hrozí vyhynutí, pokud nedojde k účinné ochraně jeho přirozeného prostředí a regulaci lovu.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat