Zpět na seznam

Čolek obecný

Lissotriton vulgaris

Foto: Čolek obecný
Taxonomie
Říše živočichové
Třída obojživelníci
Řád mloci
Čeleď mlokovití
Rod čolek
Váhy a míry
Délka od 6 do 10 cm
Popis zvířete
Čolek obecný, vědecky známý jako Lissotriton vulgaris, je malý druh obojživelníka, který patří do čeledi čolkovitých (Salamandridae). Je zastoupen převážně v Evropě, od jihu Skandinávie až po sever Řecka. Toto zvíře je jedním z nejrozšířenějších a nejhojnějších druhů čolků v Evropě.

Čolek obecný se vyznačuje malou a štíhlou stavbou těla, která může dosahovat délky od 6,5 do 10 centimetrů. Jeho kůže je hladká a lesklá, zbarvena obvykle do zelenohnědých nebo šedohnědých odstínů, často s tmavými skvrnami nebo tečkováním. Samci jsou obecně menší než samice a během námluvné sezóny vykazují výraznější znaky, jako jsou například stříbrné pruhy na bocích a ocasu.

Jako všichni čolkové je i čolek obecný obojživelník a jeho životní cyklus zahrnuje jak vodní, tak pozemskou fázi. V období rozmnožování se čolci shromažďují ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, jako jsou rybníky, tůně, močály nebo pomalu tekoucí řeky. Samice pak klade vejce, která jsou opatrně zabalena do listů vodních rostlin.

Čolek obecný je noční druh a během dne se často skrývá pod kameny, dřevem nebo jinými úkryty. Jeho strava se skládá převážně z různých malých bezobratlých, jako jsou hmyz, pavouci, slimáci nebo červi.

Stav populace čolka obecného je považován za stabilní a druh je v mnoha zemích chráněn. Přesto je vystaven hrozbám, jako je ztráta přirozeného prostředí kvůli urbanizaci, zemědělství nebo znečištění vod. Přestože je čolek obecný považován za méně citlivý na změny prostředí než některé jiné druhy obojživelníků, je důležité sledovat a chránit jeho populace, aby se zachovala biodiverzita našeho ekosystému.
Mapa výskytu
Foto: Čolek obecný - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat