Zpět na seznam

Bělořit šedý

Oenanthe oenanthe

Foto: Bělořit šedý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď drozdovití
Rod bělořit
Popis zvířete
Bělořit šedý (Oenanthe oenanthe), známý také jako kamenář, je druhem tažného ptáka z čeledi lejskovitých, který je charakteristický svým šedým peřím a kontrastně bílou spodní částí těla. Dosahuje velikosti zhruba 14-17 cm a váhy mezi 25-40 g. Samec je v letním šatě nezaměnitelný díky černé hlavě a šedému hřbetu. V zimě však dochází ke změně peří, když hlava a hřbet ztmavnou a objeví se bílé skvrny na křídlech. Samice jsou méně kontrastní, s hnědavými odstíny na těle a bílým břichem.

Bělořit šedý je široce rozšířený druh, jehož areál rozšíření sahá od severní Evropy až po severovýchodní Asii. Preferuje otevřené krajině, jako jsou louky, pastviny, písčité pláže a útesy. Jeho potravu tvoří převážně hmyz, pavouci a drobní bezobratlí, ale také ovoce a semena.

Tento druh ptáka je monogamní a samci si vybírají teritorium, které poté aktivně brání. Jejich hnízda jsou umístěna na zemi a skládají se z několika vajec, která jsou inkubována po dobu 13-14 dní. Mladí ptáci jsou krmeni oběma rodiči a opouštějí hnízdo po 2 týdnech.

Bělořit šedý je známý svým dlouhým tažným letem. Na konci léta odlétá do zimovišť v subsaharské Africe a na Arabském poloostrově, kde zůstává až do jara, kdy se vrací zpět do svých hnízdních oblastí.

Přestože je bělořit šedý považován za málo dotčený druh, je zranitelný vůči změnám v prostředí, jako je ztráta přirozeného prostředí a používání pesticidů, které mohou ovlivnit dostupnost potravy. Navzdory těmto hrozbám je to stále běžný a hojný druh v mnoha částech jeho areálu rozšíření.
Nové fotografie zvířat