Taxonomie
Popis zvířete
Bělořit šedý (Oenanthe oenanthe), známý také jako kamenář, je druhem tažného ptáka z čeledi lejskovitých, který je charakteristický svým šedým peřím a kontrastně bílou spodní částí těla. Dosahuje velikosti zhruba 14-17 cm a váhy mezi 25-40 g. Samec je v letním šatě nezaměnitelný díky černé hlavě a šedému hřbetu. V zimě však dochází ke změně peří, když hlava a hřbet ztmavnou a objeví se bílé skvrny na křídlech. Samice jsou méně kontrastní, s hnědavými odstíny na těle a bílým břichem.
Bělořit šedý je široce rozšířený druh, jehož areál rozšíření sahá od severní Evropy až po severovýchodní Asii. Preferuje otevřené krajině, jako jsou louky, pastviny, písčité pláže a útesy. Jeho potravu tvoří převážně hmyz, pavouci a drobní bezobratlí, ale také ovoce a semena.
Tento druh ptáka je monogamní a samci si vybírají teritorium, které poté aktivně brání. Jejich hnízda jsou umístěna na zemi a skládají se z několika vajec, která jsou inkubována po dobu 13-14 dní. Mladí ptáci jsou krmeni oběma rodiči a opouštějí hnízdo po 2 týdnech.
Bělořit šedý je známý svým dlouhým tažným letem. Na konci léta odlétá do zimovišť v subsaharské Africe a na Arabském poloostrově, kde zůstává až do jara, kdy se vrací zpět do svých hnízdních oblastí.
Přestože je bělořit šedý považován za málo dotčený druh, je zranitelný vůči změnám v prostředí, jako je ztráta přirozeného prostředí a používání pesticidů, které mohou ovlivnit dostupnost potravy. Navzdory těmto hrozbám je to stále běžný a hojný druh v mnoha částech jeho areálu rozšíření.