Taxonomie
Váhy a míry
Stav ohrožení
Popis zvířete
Škrkavka slepičí, vědecky nazývaná Ascaridia galli, je endoparazitický červ patřící do třídy Nematoda, který se primárně vyskytuje v trávicím systému slepic, kachen a dalších druhů ptáků. Toto zvíře je obecně považováno za jednoho z největších výrobců parazitických nemocí v celosvětovém drůbežářském průmyslu.
Zralá škrkavka slepičí měří obvykle mezi 7 a 10 cm, ale některé exempláře mohou dorůst až do délky 12 cm. Jejich tělo je šroubovitě stočené a pokryté průhlednou kůží, která vypadá jako tenká, lesklá skořápka. Barva těla je bílá až světle žlutá. Přední část těla je zakončena ústy obklopenými třemi výraznými rýhovanými rýhami, které slouží k přichycení k hostitelskému povrchu a k příjmu potravy.
Škrkavka slepičí se rozmnožuje pohlavně a je ovoviviparní, to znamená, že samice uvolňuje do střeva hostitele vejce obsahující již plně vyvinuté larvy. Larvy se následně uvolňují do prostředí s výkaly hostitele a začínají svůj životní cyklus. Inkubace vajec trvá obvykle 2 až 3 týdny, během kterých se z nich vyvíjejí infekční larvy, které jsou schopné infikovat další hostitele.
Infekce škrkavkou slepičí může mít pro drůbež závažné důsledky, včetně ztráty hmotnosti, poklesu v produkci vajec a dokonce i úhynu. Kromě toho jsou schopny přenášet řadu dalších parazitických nemocí, což je dělá velkým problémem v drůbežářském průmyslu.
Prevence a kontrola škrkavky slepičí vyžaduje pečlivé řízení hygieny a sanitace v chovných prostorách drůbeže, včetně pravidelného čištění a dezinfekce. Také je důležité pravidelně podávat drůbeži anthelmintika, která zabíjejí parazitické červy nebo zabraňují jejich růstu a reprodukci.