RybyObojživelníciPlaziSavciPtáciBezobratlí PsiKočkyKoněKrálíci ZOO BrnoZOO PrahaZOO ZlínZOO PlzeňZOO OlomoucZOO ChlebyZOO Dvůr Králové n. L.ZOO DěčínZOO HodonínZOO JihlavaZOO LiberecZOO OhradaZOO OstravaZOO Ústí nad LabemZOO PARK VyškovZOO TáborPapouščí ZOO BošoviceAreál zvířecích výběhůZOO Košice
Čeleď kaprounovití (Amiidae) patří do řádu Amiiformes a je jednou z nejstarších stále existujících skupin ryb. Tato čeleď zahrnuje jak fosilní, tak i jediný dnes žijící druh, kterým je kaproun obecný (Amia calva). Kaprounovití mají dlouhou historii, která sahá až do období jury, což znamená, že přežili mnohé změny na Zemi a jsou považováni za "živoucí fosilie".
Kaproun obecný je sladkovodní ryba, která se vyskytuje především ve sladkých vodách Severní Ameriky. Má dlouhé tělo pokryté šupinami a typický dlouhý, štíhlý hřbetní ploutev, která se táhne téměř po celé délce jeho zad. Tento druh je známý svou schopností přežít v nízkokyslíkových vodách, díky čemuž může obývat různé typy vodních ekosystémů, včetně zahalených či mělkých vod.
Kaprounovití jsou důležití z hlediska evoluce ryb, protože jejich anatomické a fyziologické vlastnosti poskytují klíčové informace o přechodu rybích druhů od primitivních forem k modernějším skupinám. Studium této čeledi tak pomáhá vědcům lépe porozumět evolučním procesům, které formovaly současnou biodiverzitu ryb.