Hlemýžďovití

Čeleď hlemýžďovití (Helicidae) patří do řádu plicnatých plžů (Stylommatophora), který je součástí třídy plži (Gastropoda). Tato čeleď zahrnuje několik stověk druhů, mezi které patří i některé z nejznámějších a nejběžnějších suchozemských plžů v Evropě a přilehlých oblastech.

Hlemýžďovití se vyznačují poměrně velkým a často krásně zbarveným ulitou, která může mít různé tvary a vzory. Uličník je schopný se plně stáhnout do své ulity, kterou pak může uzavřít vápnitým víčkem nazývaným operculum, avšak u většiny druhů čeledi Helicidae operculum chybí.

Tito plži jsou většinou býložravci, živí se listy, květy, plody a někdy i mrtvým organickým materiálem. Jsou důležitou součástí ekosystémů, neboť pomáhají v rozkladu organické hmoty a jsou také potravou pro mnohé druhy živočichů.

Výskyt čeledi Helicidae je rozšířen převážně v mírném a subtropickém klimatu Evropy, Asie a severní Afriky, ale některé druhy byly zavlečeny i do jiných částí světa. Mezi nejznámější druhy patří hlemýžď zahradní (Helix pomatia), který je v některých regionech považován za delikatesu.

V taxonomické klasifikaci tedy čeleď Helicidae zastává významné místo mezi suchozemskými plži a představuje skupinu s širokým spektrem druhů, které se adaptují na různé životní prostředí.

Nové fotografie zvířat